Je kan zelf de achtergrondkleur van de pagina instellen.

   
                     Home of terug          

Schrijvers heeft kritiek op de museumdirecteurs en galeriehouders die tentoonstellingen voor aanvang al censureren of zelfs afgelasten uit angst voor de gevolgen. Kunst is een mening over een andere mening, aldus Schrijvers. En die valt nu eenmaal binnen de veelbesproken vrijheid van meningsuiting.

Die opvatting zou in elke vrijzinnige, open samenleving een plek moeten krijgen, vindt Schrijvers, ongeacht de gevolgen. "Wat mij betreft kan er niet genoeg gekwetst worden."

Uit de fotoreeks 'Women of Allah'

Shirin Neshat

 


Shirin Neshat

De Iraanse fotografe en video kunstenares Shirin Neshat maakte deze fotoreeks "Women of Allah" tussen 1993 en 1997.
In haar eigen land kan ze niet werken of tentoonstellen. In Turkije wel.
Het is opvallend hoe het idee van het schrijven van teksten op een vrouwelijk lichaam werd overgenomen door Theo van Gogh en Ayaan Hirsi Ali in 'Submission'.



Kisses

2006. Kisses, the sexy urinal. Ontwerpster: Meike van Schijndel.

 

Kisses, the sexy urinal, van ontwerpster Meike van Schijndel.


2006. Deze urinoirs, in de vorm van wijd opengesperde knalrode lippen, zijn verwijderd uit een McDonalds filiaal aan de Breukerweg in Heerlen na klachten van een gechoqueerde Amerikaan bij de hoofddirectie.

Twee jaar eerder besloot luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantics na een storm van protesten de twee soortgelijke urinoirs niet te plaatsen op het vliegveld John F. Kennedy in New York.

Bij fabrikant Bathroom Mania in Utrecht, die ook aan McDonalds in Heerlen leverde, kwamen toen bedreigingen binnen van organisaties die het ontwerp vrouwonvriendelijk vonden.

Toscani anorexia

Toscani anorexia, advertentie van Oliviero Toscani, 2007

Advertentie van Oliviero Toscani

In zijn advertentie campagnes gaat Oliviero Toscani altijd diep in op controversiële onderwerpen. In september 2007 was Isabelle Caron bereid haar anorexia tot billboard campagne te maken voor een modemerk. Deze campagne heeft een golf van zowel verontwaardigde als zeer positieve reacties veroozaakt.

Chinees kussen

Via Lewandowsky  Chinees kussen

Chinees kussen van Via Lewandowsky

2007. Pas nadat de Berlijnse installatiekunstenaar Via Lewandowsky toestemde een van zijn werken in te trekken ging een tentoonstelling in Beijing op de valreep toch nog door.

Stalin, met tranen die in een plastic emmer vielen, mocht blijven op voorwaarde dat het kussen met de Chinese vlag en een vlieg op een schotel verdween.

Terrorist

Terrorist van Christopher Wool

Terrorist van Christopher Wool

2001. Na de aanslagen van 9/11 schrok Helen Molesworth, curator van het museum van moderne kunst van Baltimore zo erg van de heftige reacties van bezoekers op een schilderij van Christopher Wool, dat zij het werk liet verwijderen.
Het schilderij uit 1990 toonde alleen het woord "Terrorist".
Toch bedacht Molesworth zich nogal snel en plaatste het schilderij terug, maar deze keer met een uitvoerige uitleg en reactiekaarten voor de bezoekers.
Het schilderij van Wool is deel van een reeks, waarin hij op minimalistische wijze woorden als een mokerslag gebruikt.

Miss Kitty

Miss Kitty

Miss Kitty van Paolo Schmidlin

In 2007 werd het werk "Miss Kitty" van Paolo Schmidlin onder druk verwijderd uit een Milanese tentoonstelling over kunst en homosexualiteit.
Het beeld van een oudere travestiet lijkt sterk op paus Benedictus. De curator kreeg naar eigen zeggen "het dringende advies" om het werk uit de tentoonstelling te verwijderen.

Eva
Eva, poster in een bushokje in Veenendaal


Eva

2008, Bron: AD.nl - Utrecht Oost - SGP boos om Eva-poster 27 mei
VEENENDAAL

In Veenendaal windt de SGP zich op over een poster in een bushokje aan de Raadhuisstraat.

Op de poster wordt de bijbelse figuur Eva afgebeeld, omringd door fruit. ‘Meer fruit dan vroeger’ luidt de tekst boven Eva.

De SGP-fractie vindt de reclame ‘aanstootgevend en diepkwetsend’. ,,Er wordt gedaan alsof de zondeval niets is,’’ schrijft fractievoorzitter Jan Vermeer aan het college van b en w. De SGP wil dat het college van b en w het bedrijf, waar de reclame voor wordt gemaakt, wordt verzocht rekening te houden met de gevoelens van een deel van de Veenendalers.

Kuifje in Afrika

Kuifje in Afrika

In 2007 riep de Britse Commissie voor Rassengelijkheid de boekenwinkels van Borders en Waterstone op om het stripboek 'Kuifje in Afrika' uit de rekken te halen en klaagde een Congolese student in België de uitgeverij Moulinsart aan wegens racisme.

De strip uit 1931 heeft onweerlegbaar racistische trekken. De ‘wilde inboorlingen’ hebben dikke lippen en gedragen zich achterlijk. Geen aanbeveling voor de opvoeding van de huidige jeugd.

De Britse boekwinkels hebben de strip dan ook van de kinderhoek naar de volwassenen afdeling verplaatst.

Bush monkey

Bush monkey van Chris Savido

Bush monkey

Als je heel goed kijkt zie je dat dit portret van George W. Bush door Chris Savido samengesteld is uit bosapen (Bush monkeys). Toen de beheerders van Chelsea Market in New York dit ontdekten, sloten ze de tentoonstelling.


Bekijk het museum verder op http://verlichtingshumanisten.web-log.nl/museum_kwetsende_kunst

of http://verlichtingshumanisten.web-log.nl/photos/test_fotoalbum/index.html

 

Links:

www.verlichtingshumanisten.web-log.nl

http://www.nitsch.org

http://www.ubu.com/film/nitsch.html

http://d-sites.net/nederlands/nitsch.htm

TOP